Koňská stříkačka

konka 2Výrobce: Smékal, první továrna na požární stříkačky hadicové. rok výroby cca 1890.

Technický popis: Převozná stříkačka zlepšené konstrukce byla dopravována na místo koňskou přípřeží.

Podvozek zesílený, odpérovaný listovými pery, s možností otáčení na poměrně malém prostoru, opatřený šlapkovou převodovou brzdou na zadní kola. Dva aretační šrouby zajišťovaly stabilitu stříkačky při pumpování. Rám je v zadní části opatřen dřevěným prostorem pro uložení požární výzbroje. ( hákové klíče, objímky na opravu hadic, tlakové spojky, sada těsnění aj.) Doprava byla umožněna obsluze stříkačky ( 4 sedačky + 2 stupačky). Na přenosném navijáku bylo navinuto 100 metrů požárních hadic o průměru 52 mm. Na stříkačce byly také umístěny 4 kusy savic po dvou metrech a ostatní požární armatury. ( sací koš se zpětným ventilem, proudnice C aj.) Vodní vykrývací nádrž s výpustným otvorem v sobě skrývá dvouválcové pístové čerpadlo s vyrovnávací tlakovou a sací komorou.

Pohon čerpadla prováděla obsluha pomocí dvouramenné kyvné páky, po nasazení dřevěných madel a odjištění pojistky. K čerpadlu přísluší také dva výtlačné vývody a zvláštní ventil pro opětné naplnění vykrývací nádrže vodou. Sací vývod je veden na odběr vody z volných zdrojů a požárních hydrantů pomocí savic nebo z vlastní vykrývací nádrže, kam byla voda dodávána vědry. Obsluha sacího systému se prováděla trojcestným kohoutem.

Do skupiny pomocného příslušenství patřily dvě kočárové lampy na svíčky. Zvukový výstražný signál se prováděl vyzváněním na zvon a klasickým tónem na trubku “ HÓ – ŘÍ “.

Sbor dobrovolných hasičů